124k views
4 votes
A manufacturing machine has a 10% defect rate. If 3 items are chosen at random, what is the probability that at least one will have a defect

User Slava V
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

0.271 = 27.1% probability that at least one will have a defect

Explanation:

For each item, there are only two possible outcomes. Either they have a defect, or they do not. Items are independent. This means that we use the binomial probability distribution to solve this question.

Binomial probability distribution

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.


P(X = x) = C_(n,x).p^(x).(1-p)^(n-x)

In which
C_(n,x) is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.


C_(n,x) = (n!)/(x!(n-x)!)

And p is the probability of X happening.

A manufacturing machine has a 10% defect rate.

This means that
p = 0.1

3 items are chosen at random

This means that
n = 3

What is the probability that at least one will have a defect?

This is


P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0)

In which


P(X = x) = C_(n,x).p^(x).(1-p)^(n-x)


P(X = 0) = C_(3,0).(0.1)^(0).(0.9)^(3) = 0.729


P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 0.729 = 0.271

0.271 = 27.1% probability that at least one will have a defect

User Benjamin Cox
by
6.7k points