179k views
17 votes
Two forces, with magnitudes of 115 pounds and 160 pounds, are acting on an object at angles of 50° and 130°, respectively, with the positive x-axis. Find the magnitude and direction (with the positive .r-axis) of the resultant force.​

User Semion
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

x=(115cos50+160cos130)=-28.9254

y=(115sin50+160sin130)=210.6622

m^2=x^2+y^2

m=212.64

angle=180+arctan(y/x)

angle=97.82

v=212.64 at 97.82 degrees

User Yax
by
6.8k points