menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You spend $40 on 5 pounds of concrete what is the unit rate in dollars per pound?
asked
Mar 25, 2022
53.8k
views
18
votes
You spend $40 on 5 pounds of concrete what is the unit rate in dollars per pound?
Mathematics
high-school
Tomliversidge
asked
by
Tomliversidge
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
8
votes
answer: 8
because 40 divided by 5 is 8
Samuel Marks
answered
Mar 27, 2022
by
Samuel Marks
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
9
votes
Answer: $8
Explanation:
$40 divided $5 by equals $8.
Bruce Whealton
answered
Mar 31, 2022
by
Bruce Whealton
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org