53.8k views
18 votes
You spend $40 on 5 pounds of concrete what is the unit rate in dollars per pound?​

2 Answers

8 votes
answer: 8
because 40 divided by 5 is 8
User Samuel Marks
by
8.2k points
9 votes

Answer: $8

Explanation:

$40 divided $5 by equals $8.

User Bruce Whealton
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories