131k views
3 votes
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​

2 Answers

12 votes

Answer:

$0.09

Explanation:

i just used my homework for this so i don't really know how to explain it cause i just had my answer there.

( 3.24 / 36 = $0.09 )

User Ahad Sheriff
by
8.0k points
1 vote

Answer:

$0.09

Explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

User Mitrenegade
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories