45.3k views
17 votes
An orange weighs 36 grams. If you buy 10 oranges and they sell for $4.25 per kilogram, how much will they cost?

1 Answer

10 votes

Answer:

$1.53

Explanation:

Weight of orange = 36 grams

Number of oranges purchased = 10

Total grams of oranges purchased :

Weight per orange * number of oranges

36 grams * 10 = 360 grams

Selling price per kg = $4.25

Price per gram = $4.25 / 1000 = $0.00425 per gram

Selling price of 360 g :

360 * $0.00425

= $1.53

User Heiko
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories