Answer:
Given,
mass of man = 100 N = 10 kg
height = h = 25m
since the man does not move anything with his force, work done by him is zero
work done on the man = gain in potential energy
P.E=mgh
P.E=10×9.8×25
P.E=2.45KJ
Step-by-step explanation:
so, potential energy gained by man is 2.45 KJ