172k views
13 votes
A 4,000 kg truck is moving at +10 m/s hits a 1500 kg parked car which moves off at +10 m/s. What is the velocity of the truck

User Cerovec
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

10m/s

Step-by-step explanation:

Using the law of conservation of momentums

M1u1+m2u2 = (m1+m2)v

Substitute.

4000(10)+1500(10) = (4000+1500)v

40,000+15,000 = 5,500v

55000 = 5500v

v = 55000/5500

v= 10m/s

Hence the velocity of the truck after Collision is 10m/s

User Brea
by
7.2k points