Answer:

Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of student 1, m₁ = 65 kg
Mass of student 2, m₂ = 70 kg
The distance between the students, d = 3 m
We need to find the magnitude of the gravitational force between the two students. The formula for the magnitude of the gravitational force between two masses is given by :

So, the gravitational force between the two students is
.