102k views
6 votes
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1 Answer

11 votes

Answer:

Explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

User Kelvin Tan
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.