70.6k views
15 votes
Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

1 Answer

4 votes

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

User Sharcoux
by
5.1k points