30.3k views
14 votes
A plant can manufacture 50 golf clubs per

day for a total daily cost of $7647 and 100
golf clubs per day for a total daily cost of
$9147 assuming that daily cost and
production are linearly related, Find the
equation of the total cost of producing golf
clubs in the form
y = mx +b.

1 Answer

8 votes

Answer:

The correct equation is "y=30x+6147". A further explanation is given below.

Explanation:

The given values are:

(x1, y1) = (50, 7647)

(x2, y2) = (100, 9147)

As we know,

The slope is,


m=(y2-y1)/(x2-x1)

On substituting the given values, we get


=(9147-7642)/(100-50)


=(1500)/(50)


=30

Now,


(y-y1)=m(x-x1)

On substituting the given values in the above equation, we get


y-7647=30(x-50)


y-7647=30x-1500

On adding "7647" both sides, we get


y-7647+7647=30x-1500+7647


y=30x+6147

User Georgian Benetatos
by
6.4k points