165k views
4 votes
A brand of shampoo is available in two different bottles. 900 ml for £5.50400 ml for £2.50 Work out which bottle offers the best value for money. You must show your working.

1 Answer

3 votes

Answer:

the 900 ml for £5.50

Explanation:

Given data

900 ml for £5.50

The cost per ml is

= 5.5/900

= £0.0061 per ml

400 ml for £2.50

The cost per ml is

= 2.5/400

= £0.00625 per ml

Hence the 900 ml for £5.50 is the best buy

User Apero
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories