Answer:
20 pencils will cost $0.70.
Explanation:
3.5/100=x/20
cross product
100*x=3.5*20
100x=70
x=70/100
x=7/10
$0.70
Divide to find the unit rate.
3.5 / 100 = 0.035
Multiply.
0.035 * 20 = 0.7
Best of Luck!
5.8m questions
7.5m answers