142k views
1 vote
How much will 20 pencils cost if it costs
$3.50 for 100 pencils?

User Jqgsninimo
by
8.9k points

2 Answers

11 votes

Answer:

20 pencils will cost $0.70.

Explanation:

3.5/100=x/20

cross product

100*x=3.5*20

100x=70

x=70/100

x=7/10

User Polemarch
by
8.5k points
5 votes

Answer:

$0.70

Explanation:

Divide to find the unit rate.

3.5 / 100 = 0.035

Multiply.

0.035 * 20 = 0.7

Best of Luck!

User Yash Kumar Atri
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories