142k views
1 vote
How much will 20 pencils cost if it costs
$3.50 for 100 pencils?

User Jqgsninimo
by
5.8k points

2 Answers

11 votes

Answer:

20 pencils will cost $0.70.

Explanation:

3.5/100=x/20

cross product

100*x=3.5*20

100x=70

x=70/100

x=7/10

User Polemarch
by
5.7k points
5 votes

Answer:

$0.70

Explanation:

Divide to find the unit rate.

3.5 / 100 = 0.035

Multiply.

0.035 * 20 = 0.7

Best of Luck!

User Yash Kumar Atri
by
5.0k points