14.4k views
8 votes
Please solve this 15 points

Please solve this 15 points-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

Yes, it is proportional.

You know because if you do $9/3 lbs that = 9/3 = $3 per pound

and

if you do $1.50/0.5 lbs = 1.5/0.5 = $3 per pound

Both of them are $3 per pound, so it is proportional.

User Stephzcj
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.