188k views
21 votes
$5 for 4 pounds of apples how much does 1 pound cost

2 Answers

4 votes

Answer: 80 cents

Step-by-step explanation: Divide 4 & 5 and get 0.8

To check your answer just multiply 0.8 and 5 which equals 4

So 1 lb cost 80 cents

User Sympi
by
4.8k points
8 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

5 dollars for four pounds

one pound = $5 / 4 = $1.25

User Javid Jamae
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.