193k views
2 votes
An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price?
per bottle

2 Answers

14 votes
Divide the cost by how many bottles so you will do $6.80 divided by 8 you get $0.85 per bottle
User Raheel Khan
by
5.3k points
6 votes

Answer:

0.85

Explanation:

6.80 divied by 8

User Ahmed Al Hafoudh
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.