menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price? per bottle
asked
Apr 22, 2022
193k
views
2
votes
An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price?
per bottle
Mathematics
high-school
Javier Rodriguez
asked
by
Javier Rodriguez
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
14
votes
Divide the cost by how many bottles so you will do $6.80 divided by 8 you get $0.85 per bottle
Raheel Khan
answered
Apr 22, 2022
by
Raheel Khan
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
0.85
Explanation:
6.80 divied by 8
Ahmed Al Hafoudh
answered
Apr 25, 2022
by
Ahmed Al Hafoudh
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org