124k views
11 votes
Jell E. Bean owns the local frozen yogurt shop. At her store, customers themselves a bowl of frozen yogurt. Jell E. Bean charges $32 for five pounds of yogurt.

User Mplis
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

What is the question? Determine the unit price?

$32/(5 pounds) * (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce

Unit price

User Goldensoju
by
5.6k points