Answer:
the net force on the object is 6 N.
Step-by-step explanation:
Given;
force applied to the right on the object,
= 16 N
force applied to the left of the object,
= 16 N
force applied downward on the object,
= 6 N
The net horizontal force on the object =

The net vertical force on the object =

The net force on the object is calculated as;

Therefore, the net force on the object is 6 N.