28.9k views
8 votes
Please help! And whoever responds first will get marked best!!Which container of milk would you buy? 1/2 gallon for $2.29 or 1 gallon for $3.99?

Explain why.

1 Answer

3 votes

Answer:

1 gallon 3.99

reason

2 1/2 gallon= 4.58

one 1 gallon = 3.99

better deal if you get the one gallon

User Cedric Druck
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories