Answer:
$3,240
Explanation:
The computation of the money that have to be paid by the shopkeeper to the manufacture is shown below:
Given that
the sale price of television is $2,700
And, the profit is of 20%
So, the price paid is
= $2,700 + $2,700 × 20%
= $2,700 + $540
= $3,240