38.7k views
6 votes
Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost

$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her-example-1
User Junken
by
5.1k points

2 Answers

9 votes

Answer:

s=4.25

Explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her-example-1
User Marco Kerwitz
by
5.6k points
11 votes

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

User Nihar
by
6.3k points