210k views
23 votes
A two pound bag of

apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

2 Answers

3 votes
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
User Arul Kumaran
by
8.5k points
5 votes

Answer:

$25.00

Explanation:

User EverNight
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories