159k views
2 votes
Plz help me out :( I really can't fail this

Plz help me out :( I really can't fail this-example-1
User Prathamesh
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

99.37

Explanation:

Brief Math lesson:

If you, for example, pay 10% of your income of $100 to charity and 5% of it goes to taxes,

The amount that goes to charity can be found by using:

10% * 100 = 0.1 * 100 = 10

And the amount for taxes is

5% * 100 = 0.05 * 100 = 5

So the total is 15 dollars. And then, subtract that from your salary, so you would earn 85 dollars

We can also just find it by finding how much of a total percentage is being taken and subtract that by 100. (because you would keep the rest of the money)

(100% - (10% + 5%)) * 100 = 85% * 100 = 85

Now, let's apply this information.

First, figure out how much you need to pay in taxes, social security, etc.

15% + 6.44% + 6.2% + 1.45% = 29.09% of your money is given away. So, you would keep 100% - 29.09%, which is 70.91% kept

10.01 dollars an hour at 14 hours is 10.01*14 = 140.14 dollars

Now, multiply the percent of salary you keep by your salary.

140.14 * 70.91% = 140.14 * 0.7091 = 99.373274

This is, rounded,

99.37

Hope this helps! Feel free to ask any questions!

User Evt
by
7.1k points