232k views
7 votes
Sam is planning to take a train 5000km to Seattle. The train wil go at a constanst speed of 2000km/hr.. How long did it take him to get to Seattle? HURRY PLEASE

User Jkeys
by
7.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

2000km=1 hour so 1000km=half an hour (1/2)

5 times half an hour=2.5 hours=2 hours 30 minutes

User ToughPal
by
7.2k points