menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Imagine you earned $32 babysitting for 5 hours. What is a unit rate for this situation?
asked
Nov 24, 2022
131k
views
8
votes
Imagine you earned $32 babysitting for 5 hours. What is a unit rate for this situation?
Mathematics
high-school
Sergio Tulentsev
asked
by
Sergio Tulentsev
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
9
votes
Answer:
$6.40 an hour
Explanation:
32/5=6.4
TweeZz
answered
Nov 25, 2022
by
TweeZz
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
Explanation:
Unit rate = 32 ÷ 5 = 6.4 $
Siddharth Lele
answered
Nov 28, 2022
by
Siddharth Lele
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org