205k views
5 votes
HElp mehhhhhh!!! (extra bc it says i didnt write 20 letters)

HElp mehhhhhh!!! (extra bc it says i didnt write 20 letters)-example-1
User Rfornal
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Store B is offering the better deal on ground beef

Explanation:

Dean is comparing prices on ground beef

Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

We need to know which store is offering the better deal on ground beef

To find the better deal we must to find the unit price of each store

The unit price = total price ÷ number of pounds

∵ Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

∴ The unit price of Store A = 23.49 ÷ 5 = $4.698

∴ The unit price of Store A is $4.698 per pound

∵ Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

∴ The unit price of Store B = 36.96 ÷ 8 = $4.620

∴ The unit price of Store B is $4.620 per pound

∵ $4.620 < $4.698

∴ The unit price of Store B is less than the unit price of Store B

∴ Store B is cheaper than Store A, then it is offering the better deal

User Marcolopes
by
6.6k points