Answer:
A. Net income increased by 78.0%
B. The net income increased by 78.0% between years. This increase was the combined result of INCREASE in sales and DECREASE in percentage of Cost of goods sold . The cost of goods sold increased at a LOWER rate than increase in sales causing the percentage increase in gross profit to be HIGHER than the percentage increase in sales.
Step-by-step explanation:
A. Preparation of a comparative income statement with horizontal analysis, indicating the increase (decrease)
Winthrop Company
Comparative Income Statement
For the Years Ended December 31
Current Previous Increase Increase
year year (Decrease) (Decrease)
Amount Amount Amount Percent
Sales $ 2,240,000-$ 2,000,000=$ 240,000 12.0%
($ 240,000/$ 2,000,000=12%)
Cost of goods sold$ 1,925,000- $ 1,750,000= $ 175,000 10.0%
($ 175,000/$ 1,750,000)
Gross profit $ 315,000-$ 250,000=$ 65,000 26.0%
($ 65,000/$ 250,000=26.0%)
Selling expenses $ 152,500-$ 125,000=$ 27,500 22.0%
($ 27,500/$ 125,000=22.0%)
Administrative expenses $ 118,000-$ 100,000=$ 18,000 18.0%
($ 18,000/$ 100,000=18.0%)
Total operating expenses $ 270,500-$ 225,000=$ 45,500 20.2%
($ 45,500/$ 225,000=20.2%)
Income before income tax $ 44,500-$ 25,000 =$ 19,500 78.0%
($ 19,500/$ 25,000=78.0%)
Income tax expense $ 17,800-$ 10,000 =$ 7,800 78.0%
($ 7,800/$ 10,000=78.0%)
Net income $ 26,700 -$ 15,000=$ 11,700 78.0%
($ 44,500-$ 17,800=$ 26,700)
($25,000-$10,000=$15,000)
($ 11,700/$ 15,000=78.0%)
b.The net income increased by 78.0% between years. This increase was the combined result of INCREASE in sales and DECREASE in percentage of Cost of goods sold . The cost of goods sold increased at a LOWER rate than increase in sales causing the percentage increase in gross profit to be HIGHER than the percentage increase in sales