Answer: $112,000
Step-by-step explanation:
$840,000 worth of coupons had been issued. The company expects that 55% of these coupons will be redeemed.
= 840,000 * 55%
= $462,000
Out of this, by year end only $350,000 have been disbursed, the amount left as a liability will be:
= 462,000 - 350,000
= $112,000
Options are probably for another variant of the question.