191k views
14 votes
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.28. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

User Siledh
by
5.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Cost of 1 sweet potato is $6.28 divided by 4 which will give $1.75

User Danmine
by
6.1k points
6 votes

Answer:

$1.57

Explanation:

What we know:

- There are 4 pounds of sweet potatoes

- 4 pounds of sweet potatoes cost $6.28

To find the cost per pound of sweet potatoes, divide $6.28 by 4.

6.28 รท 4

= $1.57

Therefore, the cost per pound of sweet potatoes is $1.57.

User Salouri
by
5.8k points