21.7k views
8 votes
3) A tolley of mass 4kg, moving with a velocity

of 4 m/s collides with a trolley of mass 3kg moving
with a velocity of 3 m/s in opposite direction. If both
stick together after collision, Calculate the common
velocity​

User Nana Adjei
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

3.57 m/s

Step-by-step explanation:

The sum of the 2 momentums Is equal the finale momentums. so if momentums Is q, v Is velocity and m Is Mass, q3=m1*v1+m2**v2=16+9=25 m*kg/s

q3=m3*v3

v3=q3/m3=25/(4+3)=3.57m/s

User Val Nolav
by
7.3k points