199k views
24 votes
Direction: Solve the given problems.

6. Two numbers are in the ratio of 2:3 If the bigger number is 6. what is the smallest one
_7. What number compared with 6 is the same as 36 compared to 6?
8. There are 24 red roses for every 6 roses. How many red roses are there if there
are 8 roses?
9.There are 7 children for every 2 adults in a plaza. How many adults are there,
if there are 21 children?
10.1f 12 pencils are bought for P60, how much will you pay for 25 pencils​

Direction: Solve the given problems. 6. Two numbers are in the ratio of 2:3 If the-example-1
User Teodora
by
5.0k points

1 Answer

5 votes

○=> Solution (6) :

Ratio of two numbers = 2:3

The larger number = 6

Let the smaller number be x.

Which means :


=\tt 2 : 3 \: = \: x : 6


= \tt (2)/(3) = (x)/(6)


=\tt 2 * 6 = 3 * x


=\tt 12 = 3x


=\tt x = (12)/(3)


\hookrightarrow\color{plum}\tt \: x = 4

▪︎Therefore, the smaller number = 4

○=> Solution (7) :

36 compared to 6 =
\tt (36)/(6)

Let the number be x.

Which means :


= \tt (36)/(6) = (x)/(3)


=\tt (36 / 2)/(6 / 2) = (x)/(3)


=\tt (36)/(6) = (18)/(3)

▪︎Therefore, the fractional number
\tt (18)/(3) is equal to
\tt (36)/(6).

○=> Solution (8) :

Number of Rose's for 24 red Rose's = 6

This can be written in a ratio as 24:6

Number of roses = 8

Let the number of red roses for these roses be x.

Which means :


=\tt (24)/(6) = (x)/(8)


=\tt 24 * 8 = 6 * x


=\tt 192 = 6x


=\tt x = (192)/(6)


\hookrightarrow \color{plum}\tt x = 32

▪︎Therefore, 32 red roses are there if there are 8 roses.

○=> Solution (9) :

Number of children for 2 adults = 7

This can be written in a ratio as 7:2

Number of children in the plaza = 21

Let the number of adults be x.

Which means :


= \tt (7)/(2) = (21)/(x)


=\tt7 * x = 2 * 21


=\tt 7x = 42


=\tt x = (42)/(7)


\hookrightarrow \color{plum}\tt \: x = 6

▪︎Therefore, 6 adults were there in the plaza.

○=> Solution (10) :

Cost of 12 pencils = P60

Cost of 1 pencil :


= \tt (60)/(12)


=\tt P5

Thus, the cost of one pencil = P5

Cost of 25 pencils :

= Cost of one pencil × 25


=\tt 5 * 25


\color{plum}=\tt \: P \: 125

▪︎Therefore, the cost of 25 pencils = P125

User Leonel Machava
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.