136k views
10 votes
1. A submarine is descending at a rate of 2 meters per second. How far below the surface will the submarine

be in 2 minutes?​

1 Answer

4 votes

Answer:

240 m

Explanation:

Rate = 2m/s

Seconds in 1 min = 60

Seconds in 2 min = 2 x 60 = 120 sec

Distance in 2 min = 2 x 120 = 240 m

I hope im right!!!

User UnR
by
7.6k points