menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The $500 selling price of the television is $60 more than twice the cost find the cost
asked
Nov 15, 2022
137k
views
17
votes
The $500 selling price of the television is $60 more than twice the cost find the cost
Mathematics
high-school
DNNX
asked
by
DNNX
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
8
votes
220 that’s the answer because If you have
Tim Tonkonogov
answered
Nov 16, 2022
by
Tim Tonkonogov
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
500= 60 + 2x
440 = 2x
x = 220
Cost is $220
MandyW
answered
Nov 20, 2022
by
MandyW
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 21, 2021
165k
views
You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost
Maxlk
asked
Aug 21, 2021
by
Maxlk
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
165k
views
asked
Apr 23, 2021
156k
views
According to this chart, which type of roofing material offers the lowest initial cost but the highest long-term cost? A) Metal B) Asphalt C) Metal Tile D) Wood Shake
RVK
asked
Apr 23, 2021
by
RVK
7.9k
points
English
high-school
2
answers
1
vote
156k
views
asked
Jan 22, 2022
130k
views
A box of 15 markers cost is $2.40 how much will a box of 40 marker’s cost
Averageman
asked
Jan 22, 2022
by
Averageman
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
130k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org