menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR WORK OR EXPLAIN HOW YOU DID IT ITS FOR A GRADE)
asked
Mar 15, 2022
12.6k
views
17
votes
2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR WORK OR EXPLAIN HOW YOU DID IT ITS FOR A GRADE)
Mathematics
middle-school
Jcc
asked
by
Jcc
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
10
votes
23.92 divided by 8=2.99
2.99x10=29.9
The answer is 29.9
Harolyn
answered
Mar 16, 2022
by
Harolyn
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
23.92 / 8=$ 2.99 each unit
$2.99 x 10= $ 29.90
Explanation:
Vitalii Ponomar
answered
Mar 22, 2022
by
Vitalii Ponomar
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org