12.6k views
17 votes
2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR WORK OR EXPLAIN HOW YOU DID IT ITS FOR A GRADE)

User Jcc
by
8.3k points

2 Answers

10 votes
23.92 divided by 8=2.99

2.99x10=29.9

The answer is 29.9
User Harolyn
by
7.7k points
6 votes

Answer:

23.92 / 8=$ 2.99 each unit

$2.99 x 10= $ 29.90

Explanation:

User Vitalii Ponomar
by
7.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories