159k views
21 votes
John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

1 Answer

2 votes

Explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.


3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = (3)/(11) = 0.2727.....


a = 3 - 3.5 (3)/(11) \\ a = (45)/(22) = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27

User Gunnar Hoffman
by
4.1k points