70.0k views
8 votes
If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?

2 Answers

5 votes

80 cents

you divide 4 and 5 and get .8 so 80 cents

User Vishal Sanghani
by
5.6k points
6 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

$5/4=$1.25

User Jmertic
by
4.8k points