menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
17. Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are selling for $5.97. What is the unit rate (cost per pound) for gummy bunnies? *
asked
Jun 17, 2022
71.5k
views
13
votes
17. Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are
selling for $5.97. What is the unit rate (cost per pound) for gummy bunnies? *
Mathematics
high-school
BuguiBu
asked
by
BuguiBu
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
Answer:
$1.99 per pound
Explanation:
5.97 / 3 = 1.99
FutuToad
answered
Jun 21, 2022
by
FutuToad
9.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 6, 2023
217k
views
4. Juan's Candy Emporium is having a sale. Four pounds of gummy bears are selling for $9.00. How much will two pounds cost?
Zuleyma
asked
Jan 6, 2023
by
Zuleyma
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
217k
views
asked
Jul 4, 2017
228k
views
3 pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. How much will 2 pounds cost?
Evil Trout
asked
Jul 4, 2017
by
Evil Trout
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
228k
views
asked
Sep 19, 2019
123k
views
3 pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. How much will 1 pound cost?
Mahamutha M
asked
Sep 19, 2019
by
Mahamutha M
7.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
123k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org