71.5k views
13 votes
17. Joan's Candy Emporium is having a sale. Three pounds of gummy bunnies are

selling for $5.97. What is the unit rate (cost per pound) for gummy bunnies? *

User BuguiBu
by
8.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

$1.99 per pound

Explanation:

5.97 / 3 = 1.99

User FutuToad
by
9.4k points

Related questions

1 answer
5 votes
228k views
1 answer
0 votes
123k views