86.5k views
6 votes
A 2-yard roll of plastic wrap costs $3.36. What is the price per foot?

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.56 per foot

Explanation:

1 yd = 3 ft

2 yd = 6 ft

3.36/6 = 0.56

User Monacraft
by
8.8k points
8 votes

Answer:

$0.56 per foot

Explanation:

2 yards= 6 feet

3.36/6= 0.56

User Subba Rao
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories