145k views
10 votes
what is the molecular formula if the emperical formula C2H5 and the molcuar molar mass is 58.14 g/mol0​

User Lxe
by
7.2k points

1 Answer

9 votes

Answer:

C4H10

Step-by-step explanation:

Remark

Every periodic table is different. I'm going to use approximate numbers.

Emperical Formula Mass

2C = 2 * 12 = 24

H5 = 5 1 5

Emperical Formula Mass = 29

Solution

To get the molecular Molar Mass, you use

Molecular Molar Mass = number of mol of each constituent * empirical molar mass

Molecular mass = 58.14 rounded to 58

empirical mass = 29

moles = constitutent = ?

58 = 29 * mols constituent Divide by 29

2 = moles constituent

Answer

(C2H5)_2

C4H10

User Shumin
by
6.3k points