Answer:
$4.94
Explanation:
Gummy worms cost $2.96 per lb, and she bought 4.25 lbs, so:
2.96 * 4.25 = $12.58 spent in gummy worms
Jaw breakers cost $4.95 per lb, and she bought 0.5 lbs, so:
4.95 * 0.5 = $2.48 spent in jaw breakers
Adding the gummy worms and the jaw breakers, she spent:
12.58 + 2.48 = 15.06 in Total
She gave the clerk $20.00, but she only spent only $15.06, so the clerk gave her back the difference:
20 - 15.06 = $4.94 is the change that she received