144k views
3 votes
malika bought three pounds of strawberries $9.60. What is the price in dollars per ounce of strawberries

1 Answer

3 votes

There are 16 ounces in 1 pound. So, in three pounds, there are:

3 pounds * 16 ounces/pound = 48 ounces

Now, we can calculate the price in dollars per ounce:

Price per ounce = Total cost / Number of ounces

Price per ounce = $9.60 / 48 ounces

Price per ounce = $0.20 per ounce

So, the price in dollars per ounce of strawberries is $0.20 per ounce.

User RIJO RV
by
8.2k points