how many pounds of cheese can keisha get if she only buys cheddar cheese?
Cheddar is $3/lb. She has $30.
So $30/$3 = 10 lbs of cheddar
only swiss cheese?
Swiss is $5/lb. She has $30.
So $30/$5 = 6 lbs of swiss
what linear equation in standard form can she use to model the situation?
The standard form for linear equations in two variables is Ax+By=C.
Let X = lbs of cheddar
Let y = lbs of swiss cheese
C = the total money she has, which is $30
A = cost per lb of cheddar, which is $3
B = cost per lb of swiss which is $5
Ax + By = C
3x + 5y = $30
a mixture of both cheeses?
You could use a lot of different combinations here.
So she can buy any combination of cheeses on that line - - - for example, if she buys 1 lb of cheddar (which costs $3), she would have 30-3 = $27 left for swiss. She can buy 27/5 = 5.4 lbs of swiss. So if she buys 1 lb of cheddar, she can buy 5.4 lbs of swiss.