answer:
To find the unit price of a bottle of water, we need to divide the total cost by the number of bottles in the case.
1. Total cost of the case of 24 bottles of water: $3.60
2. Number of bottles in the case: 24
3. Divide the total cost by the number of bottles: $3.60 ÷ 24 = $0.15
Therefore, the unit price of one bottle of water is $0.15.
alli <3