Explanation:
To determine the better value between two options, we can compare the unit rates of each option. The unit rate is the cost per ounce of the laundry detergent.
Option 1: 20 ounces for $3.40
Unit rate for Option 1 = Total cost / Total ounces
= $3.40 / 20 ounces
= $0.17 per ounce
Option 2: 15 ounces for $2.10
Unit rate for Option 2 = Total cost / Total ounces
= $2.10 / 15 ounces
= $0.14 per ounce
Comparing the two unit rates, we can see that the unit rate for Option 2 is lower ($0.14 per ounce) compared to Option 1 ($0.17 per ounce). Therefore, the laundry detergent priced at 15 ounces for $2.10 is the better value in terms of the unit rate.