124k views
0 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $50.34 what is the unit price of the pairs of gloves

User AdriSolid
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$8.39

Explanation:

Unit price= Price÷Number of units

X (Unit Price)= $50.34 (Unit price) ÷ 6 (Number of Units)

X=$8.39

User Josh Powell
by
8.3k points
2 votes
Answer:
$8.39

Because:
50.34 / 6 = 8.39
User Commandiron
by
7.5k points