174k views
3 votes
Mple 1 on ch situation. 2 h. km in 12.5 h. in 30 min. ill in 2 days. me whale in 10 h. mes in g 6 h. rking unit 21h. s. Fraser is shopping for milk. It is available in three sizes. 500m milk milk milk $0.59 a) What is the unit price for each carton of milk? b) What is the unit price per 100 ml. for the 1-L carton?



1 Answer

4 votes

Answer:

a) The unit price for each carton of milk:

- 500 ml carton: $0.00118 per ml

- 1-L carton: $0.00119 per ml

- 4-L carton: $0.00125 per ml

b) The unit price per 100 ml for the 1-L carton: $0.119 per 100 ml.

User PurpleVermont
by
7.4k points