188k views
1 vote
Pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

User Darbid
by
7.9k points

1 Answer

8 votes
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

User Nicola
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories