66.3k views
2 votes
At the supermarket you can fill your own coffee can. A customer buys 4 pounds of coffee for $39.00. 1 How much does coffee cost per pound? 39 = 9.75, b. About how much coffee can you buy per dollar? C. Write an equation that represents this situation. Use c for pounds of coffee and d for cost in dollars. sunds. offee. d. Sketch the graph for the equation. Be sure to label the axes.​

1 Answer

3 votes

The relationship between the honey bear and the rates is an illustration of a linear function. The price of honey per ounce is $0.45

$1 will buy you 2.22 ounce of honey

The equations for this situation are and

(a) The unit price of honey

unit= $ 0.45 per oz

As an equation, it becomes

C=0.45h

In (b), we have:

Qty=2.22

As an equation, it becomes

h=2.22c

See the attachment for the graph of

c=0.45h

At the supermarket you can fill your own coffee can. A customer buys 4 pounds of coffee-example-1
User Pritesh Mhatre
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.