47.8k views
5 votes
A rectangular rug measures 8 feet long and 12 feet wide. What is the area of the rug? 96 Correct: Your answer is correct. feet Incorrect: Your answer is incorrect. The rug costs $590. What is the cost per square foot? Round your answer to the nearest cent. ---Select---

User Techvice
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.15

Explanation:

Since the area is 96 square feet, and the rug costs $590, we can divide the cost by the total area to find the cost per square foot.

Cost per square foot = 590 / 96 = $6.1458333333...

We can round this up to $6.15.

Therefore, the cost per square foot is $6.15.

User Zacharia
by
8.7k points
4 votes

Answer:

$6.15

Explanation:

590 / 96 = $6.145

rounds up to $6.15

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.