74.3k views
2 votes
a customer buys $3.27 of orange and $4.76 for pears.One lb of orange cost 1.09$ and one of pears cost $1.19. How many pounds of fruit does the cutomer buy

User Ioleo
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

7 lbs

Explanation:

You want to know the total number of pounds of fruit purchased if $3.27 was spent on oranges at $1.09 per pound, and $4.76 was spent on pears at $1.19 per pound.

Weight

The relation between cost and weight is ...

weight = cost/(cost/pound)

The weights of the two purchases are ...

oranges = $3.27/($1.09/lb) = 3 lb

pears = $4.76/($1.19/lb) = 4 lb

Then the total weight is 3 lb + 4 lb = 7 lb.

The total weight of the fruit purchased is 7 pounds.

<95141404393>

a customer buys $3.27 of orange and $4.76 for pears.One lb of orange cost 1.09$ and-example-1
User Dexty
by
7.8k points